www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Дек 03, 2020 9:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 9 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 9:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
popladnevo bev na rekata kaj palurci da se rasetam i vidov deka ima dosta klen
pa ve molam kazete"konec,jadica,mamec


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
viewtopic.php?f=10&t=101&start=0
Прочепкај најпрво малку по форумот па отварај нова тема, барем за клен е доста пишувано. :)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 10:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
tamu ima samo eden primer dadeno i toa za dubinsko ova e reka so okolu 30 cm voda


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 10:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... ај млад риболовец е, не карај го :D

Трска 3м со акција до 30гр, жила 0,18мм или 0,20мм и на 3ка грдо пајче и 2ка блинкер да му фрлаш. Ако гледаш дека го имат, не замарај се со Тапа ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 10:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Ako не ти оди со марифетот што ти го кажа Лепи,пробај на пец.
За тоа ти е потребно трска,орша-може и не мора ако е реката мала,конец 16 или 18 тапа и јадица.Во овој период одлични мамци за клен на пец се штурец и гасеница.Ке фрлаш јадицата со мамецот да паѓа пред кленот,но кога ке паѓа треба и да шлапне малку,тоа го пали кленот.Тапата од јадицата треба да е оддалечена педесетина сантиметри без олово само тапа и јадица.Пробај па ке кажеш како ти оди. Водата за ваков риболов треба да е бистра инаку нема успех.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 01, 2011 11:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Odberi edna tehnika i posveti i se na nea...na primer ako te vlece spinot pocni so pokratka i polesna trska od 3m ako e reka,ili ako sakas da lovis na tapa isto taka ima mnogu predlozi ili pak dubinka.Nemozes se odednas da ucis ili slusas za se treba vreme i iskustvo i odenje so poiskusen ribar...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 02, 2011 7:43 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Ако е бистра водата и кленот се гледа, кажуј каде да доаѓам со мушичарката :lol:

Млад риболовецу, во случајов јас би го послушал Кире, па уште ако има вирчиња на рекичето каде водата оди поспоро, све таму би фрлал на пец. Многу е важно да си што е можно потивок, ако треба клекни кога ќе се приближуваш на местото, криј се позади грмушки и слично, бидејќи чим го гледаш ти кленот, сигурно и тој те гледа ;)
Собери си скакулци и успехот ќе ти биде загарантиран.
Инаку, во однос на конецот, и со 0.12 или 0.14 можеш да фрлаш, се додека е релативно чиста околината и не ги закачуваш грмушките од другата страна ;) И стапот да ти е барем 4-5 метри :)
Ако можеш, избегнувај да влезеш во вода...И не се чуди ако ти удираат и на тапата :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 02, 2011 8:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Токму како што ти кажа и Филип,колку потенок конец подалеку ке можеш да зафрлиш,по тапата ке трчаат сигурно.Битно е да си сокриен и фрлај нагоре спротивно од течението,гаѓај ги природните бранички,позади големи камења мислам во мирниот дел,покрај треви,трски,под гранки,пробувај успех ке имаш сигурно.Пробај на гасеница за мене бр.1 мамец во овој период за лов на пец,ставај ја на 8 јадица,оние црнине гасеници што ги има на листовите во овој период со нив нема утка.Пред да фрлаш натопија малку гасеницата да се натопат оние влакненцата што ги има подобро ке удира во водата а и немора по неколку фрлања сами ке се намократ,и гледај кога ке фрлаш јадицата со мамецот секогаш да паѓа прва пред тапата.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 02, 2011 11:54 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
kire НапишиCOLON
Токму како што ти кажа и Филип,колку потенок конец подалеку ке можеш да зафрлиш,по тапата ке трчаат сигурно.Битно е да си сокриен и фрлај нагоре спротивно од течението,гаѓај ги природните бранички,позади големи камења мислам во мирниот дел,покрај треви,трски,под гранки,пробувај успех ке имаш сигурно.Пробај на гасеница за мене бр.1 мамец во овој период за лов на пец,ставај ја на 8 јадица,оние црнине гасеници што ги има на листовите во овој период со нив нема утка.Пред да фрлаш натопија малку гасеницата да се натопат оние влакненцата што ги има подобро ке удира во водата а и немора по неколку фрлања сами ке се намократ,и гледај кога ке фрлаш јадицата со мамецот секогаш да паѓа прва пред тапата.
Целосно се согласувам со Кире и Филип, од мене совет, бидејќи претпоставувам дека не си навлезен во фаќање со воблери и блинкери, фаќањето на Пец ти е одлична варијанта, најлесно е да ги извадиш оловцата, да ја дигнеш тапата50-60 сантима и гаѓај го кленот, само пробај да бидеш сокриен што повеќе, ако има ветер можеш да ставиш едно помало оловце одма под тапата за полесно да зафрлаш, ударот ќе го видиш секако со повлекување и сецкање на тапата која лежи на водата. Мамци освен овие што ти ги спомнаа можеш да користиш мува, оса, пијавица, коњштип, трудна мравка, нема да зажалиш. Ако ја усовршиш техникава, можеш наместо тапа да користиш и перце, тоа помалку ја плаши рибата, еве ти еден текст кој верувам поопширно ќе ти помогне
http://www.ribar.com.mk/index.php?optio ... &Itemid=84


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sovet za klen
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 02, 2011 12:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Mlad Ribolovec ako pravime nekoja ribarska druzba i ako se vidime potsetime da ti podaram nekolku vidovi tapi za razlicen vid na ribolov (Reka i Ezero)...pozdrav...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 9 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum