www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 23, 2021 7:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 30, 2014 2:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
Keltan НапишиCOLON
Ne tuku pisuvaj kolku da pisuvas i samo da razvlekuvas temata ...Zavisi bre koj grablivec lovis .Jas za pastrmka koristam Rapala Countdown i imitira sovrseno zdrava riba vo plivanjeto ...vo pomirna voda mrcka posiroko a koga go vteras vo brzak sitnooooo mrcka so opavceto ....TOA ponasanje , nacin na plivanje na voblerot se vika imitacija na ziva riba ..Isto za klen rapala shad rap imitira ZDRAVA riba .. A vobler sto imitira bolno ribce ne me interesira . . . posebno ne za reka i za klen i pastrmka . . .Se razbira deka ce izede sekoj grablivec umreno ribce bre , posebno somot i stukata od ovie kaj nas ....AMA vo 90 % slucaji ce mora da se pomacat i da ulovat i ona sto bega kako struja i ajde ne gnjavi so bezvezni prasanja . .. .ne si ni ucitel pa ni jas ucenik ovde . . .. posledno vreme si krivo nasaden :D
воблерот не емитира умрено -- емитира повредено или слабодушно, не станува збор за умрено рибче и умрен воблер :howitz:
- станува збор за боите алоооо (црн грб - светло тело кога е риба е едно а кога е воблер е 1001но) не летај одма во воздух
- тие два живи мамци(повреденото и она другото) -- произведуваат различна вибрација и звуци во водата од останатите здрави.
- сомот како прво ги зашеметува рибите во јатото па после ги лови место да мава со опашката и ги зашеметува ке ги собере како правосмукалка помалку сила ке потроши
за другите грабливци -- слично правило освен што некои повеке се наклонети кон рефлексијата и бојата на мамецот а накои повеке кон вибрацијата

нема грабливец во вода што целно лови тежок плен а лесниот го пропушта

инаку бојата е битна во зависност од водата на која ловиме(охридско и тиквешко се две различни прикаски)
- некаде можеш и со светли да ловиш на голема длабина, а некаде мора а употребиш некој мамец со друга боја -- под услов да мамците ги познаваш и да се докажани - да имаш некое искуство со нив

и се ова е утопија на крајот кога ке размислиш - колку поке знаеш толку повеке не знаеш

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 30, 2014 4:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
spiro_jas НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Ne tuku pisuvaj kolku da pisuvas i samo da razvlekuvas temata ...Zavisi bre koj grablivec lovis .Jas za pastrmka koristam Rapala Countdown i imitira sovrseno zdrava riba vo plivanjeto ...vo pomirna voda mrcka posiroko a koga go vteras vo brzak sitnooooo mrcka so opavceto ....TOA ponasanje , nacin na plivanje na voblerot se vika imitacija na ziva riba ..Isto za klen rapala shad rap imitira ZDRAVA riba .. A vobler sto imitira bolno ribce ne me interesira . . . posebno ne za reka i za klen i pastrmka . . .Se razbira deka ce izede sekoj grablivec umreno ribce bre , posebno somot i stukata od ovie kaj nas ....AMA vo 90 % slucaji ce mora da se pomacat i da ulovat i ona sto bega kako struja i ajde ne gnjavi so bezvezni prasanja . .. .ne si ni ucitel pa ni jas ucenik ovde . . .. posledno vreme si krivo nasaden :D
воблерот не емитира умрено -- емитира повредено или слабодушно, не станува збор за умрено рибче и умрен воблер :howitz:
- станува збор за боите алоооо (црн грб - светло тело кога е риба е едно а кога е воблер е 1001но) не летај одма во воздух
- тие два живи мамци(повреденото и она другото) -- произведуваат различна вибрација и звуци во водата од останатите здрави.
- сомот како прво ги зашеметува рибите во јатото па после ги лови место да мава со опашката и ги зашеметува ке ги собере како правосмукалка помалку сила ке потроши
за другите грабливци
-- слично правило освен што некои повеке се наклонети кон рефлексијата и бојата на мамецот а накои повеке кон вибрацијата

нема грабливец во вода што целно лови тежок плен а лесниот го пропушта

инаку бојата е битна во зависност од водата на која ловиме(охридско и тиквешко се две различни прикаски)
- некаде можеш и со светли да ловиш на голема длабина, а некаде мора а употребиш некој мамец со друга боја -- под услов да мамците ги познаваш и да се докажани - да имаш некое искуство со нив

и се ова е утопија на крајот кога ке размислиш - колку поке знаеш толку повеке не знаеш
Ajde nabroj mi TI dva takvi voblera i da ja izedam tastaturava ...A za ona so somot imas PETKA od mene ...Pogolema zabluda ne sum procital od ovaa :head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 30, 2014 4:23 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Воблерот најчесто имитира живо рипче. Ако имитира повредено кое се превртува, не работи добро воблерот :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 30, 2014 4:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
келтан
не е темата воблер(99% - го можат тоа), бојата на мамците е темата

- за бојата кажав другото ти го наведов само како пример(колку да се има претстава која грабливка какви начини употребува) ако имаш други примери пиши(не ми оди по трагите -направи си свои) -- секој си лови како што си сака, ни твојот ни мојот не е краен начин и нај добар. Оценките чувај си ги за на терен не ги раздавај


секој воблер се извртува и емитира риби кои ги опишав-- само зависи од рибарот што лови колку знае да работи со спинот и со таа техника

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 30, 2014 5:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
saso fisherman ima najubava teorija za temnatta boja koga e temna vodatta i vremetto.
mi ima objasnuvano vo dukjan ama nemozham ubavo da objasnam kako nego najubavo on dago kazhe toa.
inaku i negovatta teorija besge deka temen mamec za temna voda...
chovekot e majstor vo ovaa rabotta sigurno znae povekje odnas i zashto toa taka go tvrdi so bojatta.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 31, 2014 11:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
А ова какво рипче имитира?

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 31, 2014 11:51 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Letno :D Drugar mi Glod veli ova . . . vo leto topli boi vo zima ladni boi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 31, 2014 12:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Spaiva НапишиCOLON
А ова какво рипче имитира?
Повредено и изнемоштено :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 31, 2014 12:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Да бе...бледо е во лицето, башка гладно и жедно кој кај да е ќе колабира. :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 31, 2014 12:11 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Затоа и очите им ги ставаат црвени, демек имаат внатрешно крварење и немаат веќе сила да пливаат, па стануваат лесен плен за секоја грабливка

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum