www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:07 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Многу од луѓето не го сакаат или не го ловат кострежот од 2 причини,а тоа се дека премногу мали риби му удираат или дека во потрешно време мавнат контра и јадицата му е во стомакот.Како што има мајстори за клен,сом,мрена,крап,бојник исто така и си има мајстори за костреж што знаат со кој метод да пристапат спроед ситуација и да си отидат дома со добар улов.На црв јаде увек кострежот точно е тоа апсолутно но ако сакаме да фатиме крупен костреж си има одредени финти да кажеме што никој не се труди да ги научи бидејќи кострежот "е лесен за фаќање ;) " да напоменам зборувам за крупните 700+ грама бидејќи се под таа тежина нема дораснато и не е доволно мудро и 1 у 1 000 000 е да се фати на обичен систем или обична дубинка.Затоа продолжете да читате јас да ви споделам една тајна што јас случајно ја пронајдов и си ја користев неколку години се додека не пронајдов на интернет на еден си англиски форум каде што мојата "ново одкриена" тактика била стара како дедо ми :D
Методот се користи кога сакаме да фатиме најголемиот примерок што ни го нуди одредена вода.Целата поента е да е без одпор бидејќи крупниот костреж мамката ја плука при осеќање на најмал отпор кој го создава оловото кое лежи на самото дно и затоа може да се користат 2 системи едниот е позајмен од крапџиите со мала модификација но сликата што ќе ја поставам е типичн за крапџиите но понатаму ќе објаснам што треба да се смени затоа не се секирајте :jane:
[ img ]
Тоа е крапџискиот или ја што се зафркавам шминкерскиот начин,а еве го мојот начин инпровизација до коска што највеќе ми се допаѓа вртилица,гумичка (немора како на сликата можете да ставите гума од жица за струја поента е да не скине или оштети конецот) и едно олово грамажата се зависи колку далеку фрлате каков мамец дното не прави некоја разлика бидејќи оловото и да пропадне во калта конецот е слободен и мамецот ќе си остане над него.
[ img ]
Јас вториот систем го користам бидејќи немам купувано тие ситници што се потребни за првиот.
Е сега интересниот дел што многу го утнуваат подвезот сите го прават краток демек кострежот кога ќе лапне и бега одма сам да се контрира :howitz: :lol: овде подвезот е доста долг 60 цм ако не и подлог.Јадица користиме соодветно со мамецот дали дебел црн црв,пијавица или рибичка.
Сега овој дел јас го правам вие бујрум како сакате бидејќи конецот треба да е слободен и отпорот минимален значи со амортизерот до крај стегнат пак рибата ќе зима конец со свивање на врвот од трската и лабавиот конец во вода но јас амортизерот го пуштам да е многу лабав и не контритам на првиот осет дека рибата е тука него бројам до 5-10 зависи како јаде рибата дали нагло влече конец или пополека си го зима и стегнувам амортизерот и шибам контра но пазете амортизерот да не го стегнете до крај бидејќи може да е друга риба предатор тоа зависи од вашето познавање на водата на која ловите.
И секогаш проверете го амортизерот пред следното одење по риба 2-3 пати ми се деси да заборавам да стегнам чекав караш/крап на дубинка ударот го регистрирав на врвот кога мавнав контра само слушнав Ззззззззззттт како лета конецот до дека да се стегне амортизерот ОДЕ ЛАКИ :D
Бистро зајци и очекувам некој системот да го испроба и критика да слушам :ok_ok: :fishing:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:44 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Би те посоветувал на најлонот над оловото на едно 50см.или повеке да поставиш еден силиконски стопер, исто така
преклопникот на машинката нека ти е отворен а најлонот прицврсти го за трската со ластик одма после масинката


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:57 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ne ne poentata e da nema stoper konecot da e sloboden nemoze da se odredi na koja dalecina da se stavi stoper bidejki ne se znae ribata kako ke napadne dali brzo ke vlece so shto 50cm ke otidat kako nishto ili poleka i osetlivo ke go zima mamecot,a olovoto ja ima funkcijata da go nosi mamecot do dnoto,goleminata ke se varira od zavisnost kolku daleku sakame da frlime.
Toa so lastikot mi nema teknato da go napravam :lepi:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:02 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Вака ловам смуџ, тие 50 см ги напишав одприлкика , стоперот е мал и овозмозува големо растојание, пробај ке видиш


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:10 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ehe sekako ke isprobam male zustro ke bide okolu matura inace od maj mesec sum sloboden :D
Fala na sovetot.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Без-отпорен систем за Костреж
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 13, 2013 6:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Sega koga bev na jug eksperimentirav neshto i dojdov do zaklucok deka nemora da se komplicira sistemot so stoperi moperi razni montazi samo malku podolg podvez i baitrunner mashinka.Ako se lovi na cist teren kako shto e primer paljurci ribata ke moze olovoto da go vlece po zemjata bez problem nema da go oseka nitu ke se zabode jadicata dodeka ne udrime nie kontra.Ovoj sistem ke mi e favorit ovaa leto definitvo.
Ke isprobuvam dali ovoj sistem ke e pogoden za klen,karash takvi ribicki sto imam uslovi da testiram.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum