www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 7:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Сом и некои негови карактеристики
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 04, 2012 11:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Сомот е риба која исклучително сензибилно реагира на промените на температурата на водата. Па според тоа треба и ние да се прилагодуваме кон риболовот на оваа голема риба.
Ако температурата на водата нагло падне, сомот ќе биде пасивен. Ако се качува, се качува и неговата активност. Реагира интензивно како ретко која друга риба.
[ img ]

Ова што следи е приказ на реагирањето на сомот при различни видови на температури на водата. Собирани се искуства од повеќе од 15 години, следење на сомот на повеќе различни води, во Германија, Италија и Шпанија. Па така мојот германски пријател ни дава податоци за активноста на сомот кога се мрести но и најдобрите методи за риболов во одреден период т.е. на одредена температура на водата.
Но кога сомот се мрести ?
Најчесто во месец мај. 1995-та на пример, заради многу топлата пролет, температурата на водата веќе на почеток на мај беше 22 степени. Тоа е и температурата кога започнува неговиот мрест. А веќе при крај на мај почнал и активно да се храни. Следната година зимата беше ладна и многу долга па сомовите го имаа својот мрест тек на крај на јуни и почеток на јули. Минатата година пак, имаше многу чести и големи температурни разлики и тоа цела пролет и голем дел од летото. Таа година, сомот во најголемиот дел од водите воопшто ни не се измрести. Резултат на ова беше и многу лошиот улов на сом бидејки сомот цело ова време многу малку се хранеше. Сето ова покажува колку сомот е зависен од температурните разлики на водата во која живее.
Во продолжение преглед на однесувањето на сомот во зависност од температурата а водата.
9 степени
Ладна вода. Сомот е повлечен во најдлабоките делови од водата. Оној кој ја знаа конфигурацијата на теренот под вода може да предвидикаде би требало да се наоѓа и веројатно ќе ја добие шансата да има и понекој удар. Меѓутоа и во зима, после еден долг ладен период, кога температурата на водата од некојси 5-6 степени ќе почне да расте и се покачи за 2-3 степени, моче во длабоките вирови да се очекува и понекој удар.
9-12 степени
Почнуваат да се размрдуваат. После подолго време на релативна пауза во исхраната започнува да им се зголемува апетитот. Во овој период претпочитаат помали мамци бидејки и на целиот внатрешен организам на сомот му е потребно време, после долгиот пост да се прилагоди на повеќе храна.
12-15 степени
Ова е температура на водата која е најчеста во април и мај но и период кога сомот почнува да се припрема за својот мрест. Сега веќе земаат и поголеми мамци и ги пратат јатата риби кој се двиѓат кон помалите и со кислород полни помали водотеци. Ова е период кога се фаќаат големите. Тие мораат во релативно краток временски период да изедат големи количина на храна за да можат да се приготват за мрестот кој што следува. Во овој период големите капиталци се помалку претпазливи и полесно се закачуваат на јадица. Риболовот со жив мамец во проточните води е најефикасен. Можат да се користат како мамец и поголеми купчиња на црви ставени на трокрака. Кај езерскиот сомолов во овој период ефикасна е ,,монтажата со голем памур или боја,, но и ,,монтажата со подводна тапа,,.
[ img ]

[ img ]

[ img ]

Овој период е одличен и за лов на сом со вештачки мамци со спин техника, при што пријателов од Германија користи силиконски рипчиња во големина од 15-23 цм., тешки кашики и големи воблери. Во потоплите краишта од Германија како што се реката По во Италија или Ебро во Шпанија уште еден мамец кој во овој период дава одлични резултати е кучешката храна и тоа посебно од марката ,, Frolic ,,.
16-19 степени
На овие температури дури и помалите сомови стануваат активни па може да се рачуна со почести удари. Опасноста заради пад на температурат сомот да стане не толку активен во овој период од годината е веќе незначителен. Методите на риболов се слични како кај за неколку степени пониските температури на водата. Но доколку температурата се покачи започнува припремата за мрест и тука сомот јасно помалку има желба за полнење на стомакот.
19-22 степени
Мрестот само што не започнал. Ова е период кога сомот ги напушта своите вирови и во големи групи се движи кон поплитките места кој ги има одбрано за мрест. Се наоѓаат на уливи на реки, места побогати со кислород, во близина на големи потопени препреки или стебла. Доколку нема вакви места се бараат песокливи плажи близу обалата. Во овој период најдобар мамец е воблерот кој мора да помине во непосредна близина на сомот за да биде лапнат.
23-24 степени
Сомот се мрести на оваа температура на водата. Машките сомови се борат за превласт кај женката. Исфрлањето на икрата најчесто се случува при температура на водата од 23 степени и најчесто во ноќ кога има полна месечина. Агресивноста на сомот сега веќе ја нема и тој скоро и да не се храни. Овој период во посеверните земји е јуни или почеток на јули но во јужните и кај нас ова се случува веќе во мај.Во овој период сом може да удри само како резултат на заштита на своето гнездо. Ова е период и кога не би требало да се оди на риболов на сом.
24-28 степени
Две недели после исфрлувањето на икрата сомот веќе може успешно да се лови. Се разместуваат низ вировите и желбата за храна име е повторно зголемена. Најдобра метода за риболов на сом во овој период е да се примамува према површината со помош на бучка. Како мамец идеални се грстови на црви или жив мамец. Ова е период кога сомот е многу активен и радиусот на движење при барање на храна е голем. Затоа и најдобро реагираат на звукот на бучката, се качуваат во погорните слоеви на водата и често го наоѓаат нашиот мамец. Чести се ударите на помали сомчиња. Екстра можност нуди ноќниот риболов со спин техника, кога го наслушкуваш сомот каде лови и тамо го фрлаш мамецот.
28-20 степени
Касно лето и рана есен. Право време за риболов на сом. Температурата на водата стагнира или е во благо опаѓање. Ова е период кога најдобро се лови во касните попладневни и раните ноќни часови. Успешно се лови скоро со сите методи на риболов на сом.
19-15 степени
Најчесто септември / октомври. Пленот на сомот полека почнува да се движи кон подлабоките делови од водата па според тоа и мамците треба тамо да му се презентираат. Периодот на хранење полека се намалува но се зголемуваат шансите за улов на капитални примероци. Во овој период може и да се крми место во близина на некој вир при што би се собирале помалите риби, всушност оние кој се плен на сомот. При ова треба да се лови со монтажа со жив мамец презентиран со помош на голем пампур или подводна тапа.
15-10 степени
Помалите сомови веќе ја имаат направено залихата за зимските месеци но сеуште се активни. Но на капиталците им треба повеќе па затоа во овој период они се сеуште многу активни. Потоплите денови даваат повеќе шанси за удар. Силиконските мамци кој се водат при дно стануваат повторно актуелни.

Ова се искуства кој се релевантни и собирано долги години. Самава теорија на активноста на сомот бара и малку труд т.е. мерење на температурата на водата и тоа не само на површината туку и разните слоеви на водата.
Се надевам дека ќе можете да извлечете некој заклучоци од оваа презентација и ќе можете да ги искористите на терен.
Бистро

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 12:20 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Баш интересно,секоја чест Сашо баш имав во план ова лето да земам да учам да бкрам сомче,а ова бајаги работи ми расчисти. :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 9:51 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Nema komentari ?
Pa za kogo jas se trudam da pisuvam ?
Se slagate sop gorenapisanoto ?
Ili nemate sto da kazete ?
Mozebi ste gi imale istive soznanija ama ne ste gi pisuvale ?
A mozebi Ve interesira pravopisot na Mladiot Ribolovec poveke ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Текстот е поучен, ама јас не ловам, ниту пак ќе ловам сом во блиска иднина :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 10:10 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ama mozes da izvleces zaklucoci i za ribite koj gi lovis ;)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 10:19 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON 403
ЛокацијаCOLON Kavadarci -Skopje-Kavadarci
Od tuka moze da se zakluci deka somot na Tikvesko seuste ne e izmresten zasto temeraturata na vodata e 18-19 stepeni...i deka godinava e malku zadocneta. Dali sum vo pravo i dali moze Keltan ima informacii od teren, dali ova se potvrduva i vazi za nasite vodi?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 10:39 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Постот е одличен и мнооогу убаво објаснето, но јас би рекол дека тие услови што се наведени важат исклучиво за езерски риболов на сом и тие податоци околу движењето на температурата треба да се запазуваат и тоа како.Сигурен сум дека 95% од нас, вклучувајки ме и мене НИКОГАШ НЕ ЈА МЕРИМЕ температурата на водата, која е првиот иосновниот фактор за успешен риболов.Само би додал дека секоја нагла промена на температурата, паѓање-кревање на воздушен притисок и посебно промена на влажноста на воздухот секогаш позитивно влијаат на исхраната на сомот.Или би рекол според моето искуство секоја најмала промена-терај по сом.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 10:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Rade НапишиCOLON
Od tuka moze da se zakluci deka somot na Tikvesko seuste ne e izmresten zasto temeraturata na vodata e 18-19 stepeni...i deka godinava e malku zadocneta. Dali sum vo pravo i dali moze Keltan ima informacii od teren, dali ova se potvrduva i vazi za nasite vodi?
Da ako e vodata 18-19 stepeni seuste ne e izmresten. Sto i ne e taka loso za Keltan ( bidejki planira edna podolga seansa na uliv ) bidejki pred mrestot somot intenzivno se hrani. Mora da napravi zaliha zatoa sto za vreme na mrestot hranata ne go interesira mnogu.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 11:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON 1040
ЛокацијаCOLON Bitola
Тиквешко на улив е реткост да го начекаш сомот кога влегува во реката за мрест.Тие 1-2 денови работи како луд и стално се движи во јата кога се работи за помали примероци, до 5 кгр.Додека поголемите често знаат и на самото езеро мрест да извршат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Сом и температура на водата
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 05, 2012 2:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
saso НапишиCOLON
Rade НапишиCOLON
Od tuka moze da se zakluci deka somot na Tikvesko seuste ne e izmresten zasto temeraturata na vodata e 18-19 stepeni...i deka godinava e malku zadocneta. Dali sum vo pravo i dali moze Keltan ima informacii od teren, dali ova se potvrduva i vazi za nasite vodi?
Da ako e vodata 18-19 stepeni seuste ne e izmresten. Sto i ne e taka loso za Keltan ( bidejki planira edna podolga seansa na uliv ) bidejki pred mrestot somot intenzivno se hrani. Mora da napravi zaliha zatoa sto za vreme na mrestot hranata ne go interesira mnogu.
Taka e Saso,ama ima drug problem za vreme na mrestot..a i pred mrestot koga se vejce upareni . Napajga mazjakot se zivo sto se motka okolu zenkata koja go odbrala.Sum go doziveal toa.i onaj sto ostane sam, se lupa na povrsina nemate pretstava kako i kolku,najverojatno ja- go bara sopatnikot.Od moe iskustvo na uliv a i na rekata somot se diga so prvata golema i matna voda na prolet,osobeno krupniot . .. . bez razlika na temperaturata na vodata koja e mozebi samo 6-7 stepeni . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum