www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Дек 03, 2020 8:37 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 13, 2011 2:55 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 16, 2011 11:05 pm
МислењаCOLON 17
ЛокацијаCOLON Битола
Ме интересира, кој е најдобар период за ловење на штука??


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 13, 2011 3:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... баш сега, пошто мрестот помина и штуката е во близина на брегот кај шо имат трска и реса. Сега а период кај шо се ловит со помали воблери или рипчиња пошто сега се ситните риби распрскани по поплитките води, шо не значи дека и на поголеми воблери не би удрила :mrgreen:


http://www.youtube.com/watch?v=PRHft5M6AGw


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 06, 2011 9:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Sekoja grablivka gleda da si go napolni stomakot so plenot koj najlesno moze da se fati.
Sigurno e deka ke se pusti po ripceto ili negovata imitacija ( voblerot kasikata ...) koe mu e najblisku no i po ona koe ke mu izgleda deka najlesno ke moze da go fati.
Sekoe bolno ili raneto ripce se odnesuva razlicno od zdravite, a toa najmnogu se gleda po negovite dvizenja, nagli pogreti vo strana, spori dvizenja, tonenje ili isplivuvanje na povrsina.
Tokmu taka treba da se vodi i voblerot dokolku se saka da se ima poveke uspeh vo ribolovot.
So cimkanje - twitchanje na voblerot gi imate naglite dvizenja na voblerot vo strana, so stopiranje na voblerot go dobivate negovoto tonenje ( sinking varijanti na voblerot) ili isplivuvanje ( floating varijanti) ili pak stoenje vo mesto ( suspending varijanti).
Ova e pricinata sto se misli deka stukata ili grablivkite gi smetaat za doktori. Vo sustina toa nema vrska so stukata tuku so nacinot na lov i instinktot ( da si go napolni stomakot na najlesen mozen nacin i so trosenje na najmalku energija ) na sekoja grablivka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 17, 2011 8:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Вто Феб 07, 2012 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje

interesno klipce !!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 01, 2012 3:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON 178
ЛокацијаCOLON Bitola
Денес со Пецката(petarkarma) бевме до Туланата да испробаме некои воблери и кашики шо ги донесе жена му од Ниш и случајно боцнав едно штукче на еден од воблерите

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 01, 2012 4:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON 850
ЛокацијаCOLON bitola
Razgele da ti bidi Goce :D vaka nasmean da te gledame cela godina :D
Stukceto e za merak pa plus domasno ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 01, 2012 4:16 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 05, 2011 11:14 pm
МислењаCOLON 247
ЛокацијаCOLON Bitola
Јас мислам Гоцка не е до воблерите него до мајсорот е :)

Еее Доне да му ја видеше фацата насмејана и задоволна мана сефте штука за ова година мада сепак беше малечко и вратено вовода

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 01, 2012 8:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
bravo za stukata jas sega ja vidov,, i za vrakanjeto nazad ...more more ova bitolcanive ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 02, 2012 7:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Браво дечки,ако не се лажам ова е прва слика од штука фатена во нашиве води.Тука мислам пред се на член на форумот :D :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum