www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 8:19 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Саб Oкт 20, 2012 9:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON 1581
najkompetenten e karaman barajte kniga od nego a moze i da go posetite muzejot do zoo skopje ke gi vidite vidovite pastrmki kako i drugi vidovi ribi od makedonija.imate i sistematika od prof. mirce naumovski ali se se sveduva pak na karaman.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Саб Oкт 20, 2012 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Предраг НапишиCOLON
Моето мислење е дека најкопетентниот за одговор е Доктор Васил Костов (или како што некој го нарече класниот) :ugeek:
Koga go pravev musicarskiot sobir razgovarav so klasniot za da napravi edno predavanje na tema "vidovi pastrmki vo Makedonija"
Togas zbornavme deka e mozno predavanjeto da se napravi vo institutot so slajdovi i drug matetijal.
Za zal posle nikogas ne ja potegnav taa idea

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 30, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Oкт 09, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 34
Недела
Прекрасен сончев ден за шетање поред Треска.
Реката ,млала и бистра ко солза.За жал полно рибари за време на мрест на пастрмка,за срека никој ништо не фатил,што е многу чудно,се прашувам кај е рибата кога од толку многу рибари никој ништо да не фатил (да не претерам ама сретнав минимум 15 души од мостот во Шишево до влезот за накај камповите)на сите можни начини на риболов.
Како Што кажав некои од нив дошле многу рано ,јас поминав од таму околу три,ништо не фатиле.
Јас рибарам на треска повеке од 20 год вакво нешто немам видено,не пастрмка него никаква риба да нема што е многу чудно.
Приметив дека пред некој ден водата била толку голема што јас не памтам за овие 20 и повеке години,денеска беше ептен мала,разлика од повеке од 2м.По дното на реката нема веке песок него само камења и рaмно дно (глина) и тоа исчисени од се до кожа нема ни трева по нив.Колку ли влиае ваквата нестабилност на водата кај рибите.

Се прашувам колку ли ке влиае ваквата нестабилност на водата за успешно мрестење на пастрмката.

Не знам друго што да кажам но тоа што го видов денеска ми падна многу тешко.Ова се вика УМИРАЊЕ НА ЕДНА РЕКА.

Здравје задутре ке земам фотоапарат и ке закачам и слики на форумов,само да се види ,немаме моќ ништо да смениме.

Ни ја уништија Треска Проклети Брани.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 09, 2013 1:23 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Edno potsetuvanje
Od 1 Oktomvri pocnuva zabranata za lov na pastrmka na site vodi vo RM.
Sekoj slucajno uloven primerok teba da se vrati nazad vo voda

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 09, 2013 8:13 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Maј 09, 2013 7:14 pm
МислењаCOLON 703
za mavrovsko ezero mislam deka e od 1 noemvri zabrana za pastrmka a I za radika isto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 09, 2013 10:28 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Od 01.10.2013 god e zabrana za ribolov na pastrmka na site vodi vo MAKEDONIJA.Osven Ohridsko ezero.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 19, 2014 9:27 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Jун 27, 2014 7:59 am
МислењаCOLON 14
Гледам никој одамна не напишал ниту збор на темава ...па ете разгледувајки по интернетов налетав на податок дека нашата Охридска пастрмка ја има дури и во САД... била однесена далечната 1965 та година ...За повеке еве го линкот :

http://www.in-fisherman.com/trout-salmo ... tic-trout/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 19, 2018 8:21 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
na nekoi reki kade ima pastrmki i mrenki kako da ja izbegnime pastrmkata, dali treba da se lovi na tapa so izrazena crvena ili zelena boja

Ete odam da lovam mrenki na crv i se fakja pastrmka, znam deka ne smee da se lovi na prirodni mamci ama ete namesto mrenka udira pastrmka i sto pravime togas, treba na najlesen nacin da ja oslobodime i da ja vratime vo voda?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 19, 2018 9:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Da, bas taka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Саб Aпр 21, 2018 10:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
ova godina imam spremeno sekakvi golemini jig glavi i silikonci, ama se mislam da probam i so dziganje na brzotrz kineska verzija vo drecavi boi, iako nemam sretnato nekoj da ulovil pastrmka so brzotrz sakam da probam, ke mu gi izvadam trokukite i ke mu stavam edna edinecna jadica

Ova e toa sto sakam da probam, crvenata i zelenata
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum