www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 9:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 8:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
download/file.php?id=609

... абе се заебавате или шо :mrgreen: Ова е Поточна Пастрмка, адаптирана на местото кај шо живејт ... Иначе и охридската Пастрмка спаѓа во поточни Пастрмки ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
лепи и јас го делам со тебе твоето мислење за пастрмката, салмо македоникус мислам дека многу се разликува од оваја ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
:think: Само јас ли ги разликувам од прва незнам зашто али мене ми изгледат различни.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
Salmo Macedonicus

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Togas ovaa koja e?
[ img ]
Znaci malku me cudi ova so potocna pastrmka.Pretpostavuvam deka takvo nesto ne postoi t.e. taka gi narekuvale site pastrmki koj gi fakjale po potocinja bez ogled dali od razlicni rekicki.Inace od razgovor so Dr-Vasil ni kaza deka vo makedonija ziveat 7 vrsti na pastrmka(neznam dali se odnesuvase na avtoktoni ili ne?).
E sega neznam dali kaliforniskata e vlezena vo avtoktoni.I neznam dali belvicata vleguva vo ovie 7 zatoa sto e od ista familija ama mislam deka ne e Salmo.
Abe za tepanje sme nie ribarite.Kniga nemame procitano za pastrmkite :hit_head:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... ова твојава е Езерска Пастрмка (Salmo trutta lacustris) ;)

Колку имат во МК автохтони не знам ама во Охридско имат 7 врсти на пастрмки спрема научни истражувања, а искрено јас ги знам следниве 4: Поточна, Белвица, Езерска и Летница. Останатите 3 не знам кој се :!: :?: За речната ако се смета дека е посебна тогаш се 5, али таа спаѓа во поточни.

Калифорниската не можит да е автотхтона никаде освен на местото од кај шо потекнува, Калифорнија :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 9:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5484
Edna e od treska skopska edna e od kozjakis ezero vo koe se vliva treska :D :D :D .

TRESKA SKOPJE
[ img ]

KOZJAKIS
[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 10:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
ilija НапишиCOLON
I neznam dali belvicata vleguva vo ovie 7 zatoa sto e od ista familija ama mislam deka ne e Salmo.

... и белвицата спаѓат во „Салмо“, Salmothymus ohridanus ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 18, 2012 11:54 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
znaci vaka,na malata perka na grbot (lojna perka)mora da ima crvena tocka za da bide salmo makedonikus.zivee samo vo rekata vardar i negovite pritoki segde kaj sto ke ja fetite nadvor od vardar i pritokite e vestacki donesena,pripaga na egejskoto slivno podracje i zatoa i ja narekuvaat i egejska pastrmka.
[ img ]

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратеноCOLON Пет Oкт 19, 2012 1:04 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON 2377
Моето мислење е дека најкопетентниот за одговор е Доктор Васил Костов (или како што некој го нарече класниот) :ugeek:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 11 12 13 14 15 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum