www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Дек 02, 2020 7:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 23, 2011 7:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5484
Dzabe brat ne ide kaj nas do nova godina na prvi zejtinot vo crkva pa na teren.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 1:04 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
деан, абе да не си измешал нешто, јас како што знам сомот во висина и не рипа многу, јас што сум гледал исто на вардар, големи сомови кога се појавуваат на површина она што може да се забележи е како голема змија-анаконда ќе се исповитка на површина и најчесто ќе видиш само дел од змијулестото тело, грбот, опашката, во висина не сум ни видел, ни чул дека иде :?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 1:46 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Oкт 31, 2011 12:59 am
МислењаCOLON 32
Еј, каква тема, баш ми се погоди да ве прашам нешто. Ова ме јаде со години. Еднаш пред едно 10 години, со татко ми отидовме нешто по опрема до рибниот пазар. И само што земавме неколку работи, рековме ај да ги пробаме. Се позициониравме таму некаде блиску, малце пред мостот и бидејќи почна да јаде, останавме до касно навечер (12+). Тогаш, навечер, јас почнав да фрлам кај една мала брана која што беше напраена од дрвја и камења. Мислам дека ловев на бели црви и леб, не сум сигурен, но почнаа да удираат многу големи риби. Нај интересно е што само што фрлавме, не поминуваа ни 2 минути и се закачаа. Беше многу интересно бидејќи рибава само удираше за секунда, ја осеќав и после додека ја влечев воопшто не пружеше отпор. Единствено кога ќе осетеа дека се многу блиску до брегот, ќе шлапнеа по еднаш и ни кинеа. Работата е што беше ептен темно и не ги гледавме рибиве. На крај, една успеав да извадам до брег некако и видов бела риба, многу бела и огромна. Бидејќи ни јас ни татко ми не се разбиравме многу од риболов тогаш (јас уште не се разбирам од големи риби), претпоставивме дека е некој сом. Таа вечер сум мењал преку 20 пати јадица, конец и све друго и никако не успеав да извадам ниедна. Од тие што успеав да ги видам додека им светев со тоа батеријата, беа или црни или бели и многу големи. Можно е да биле сомови? Ако не, што биле? :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 2:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
плашици ХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХА

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 2:29 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Oкт 31, 2011 12:59 am
МислењаCOLON 32
Хахаха, не бе скалари биле. =)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 2:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
chudna prikazna izvadi trioxin mozebi bile mreni

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 3:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Druze da bile somovi sigurno ke si zapamtel kako izgledale

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 2:39 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON 409
ЛокацијаCOLON AERODROM
Moze bile ksifoforusi!! :shock:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 2:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON 409
ЛокацијаCOLON AERODROM
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
деан, абе да не си измешал нешто, јас како што знам сомот во висина и не рипа многу, јас што сум гледал исто на вардар, големи сомови кога се појавуваат на површина она што може да се забележи е како голема змија-анаконда ќе се исповитка на површина и најчесто ќе видиш само дел од змијулестото тело, грбот, опашката, во висина не сум ни видел, ни чул дека иде :?
Борис абе може претерав со тоа 1 метро над вода ама цел се исправи над вода може еве попрецизно 40 цм значи зборам за сом кога брка бела риба пред разденување во класичен брзак дубина од околу 1,50 м со должина од преку 2 м / 2,5 м ајкула , брод . Здравје дајбоже да видите и вие такво нешто во живо ,ежење на лице место,страшна работа!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 25, 2011 3:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
DEAN НапишиCOLON
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
деан, абе да не си измешал нешто, јас како што знам сомот во висина и не рипа многу, јас што сум гледал исто на вардар, големи сомови кога се појавуваат на површина она што може да се забележи е како голема змија-анаконда ќе се исповитка на површина и најчесто ќе видиш само дел од змијулестото тело, грбот, опашката, во висина не сум ни видел, ни чул дека иде :?
Борис абе може претерав со тоа 1 метро над вода ама цел се исправи над вода може еве попрецизно 40 цм значи зборам за сом кога брка бела риба пред разденување во класичен брзак дубина од околу 1,50 м со должина од преку 2 м / 2,5 м ајкула , брод . Здравје дајбоже да видите и вие такво нешто во живо ,ежење на лице место,страшна работа!!
Деан,
Овие како “навалија“ :lol: :lol: :lol: на крај ќе те натераат да кажеш дека рипал под вода :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum