www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 7:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 1:06 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Od koj kraj da pocneme :D Kako prvo kaj nas somot znaeme deka e na vrvot na listata na hranenje,Taka e barem od koga ce postigne nekoja golemina.toa mu dava prostor slobodno bez strav da bira odbira i da se dvizi kade i koga saka.Mnogumina mislat deka e trom i tesko podvizen,deka saka mirni vodi ,ama ne e bas taka.brz e i toa kako,samo koga ce treba.Vleguva vo najjakite brzaci da se hrani,svesen deka positnata riba potesko ja sovladuva jakata matica.Vo reka preku denot treba da go barame na vlezot od virovite a koga pocne da se zamracuva i preku nocta obavezno na izlezot od virot.Zosto e taka ne e tesko da se pretpostavi.
Koga ne se hrani,bara potemni mesta (dobro ako ima nekoj krs tuka) ili podlaboki dupki vo koritoto na rekata.Preku leto,vo najzeskiot del od godinata koga i vodata vo rekite ima visoka temperatura,denje znae da zalegne i vo plitkiot del pokraj obalata kade ima povece tinja,uste podobro i visoka treva.Vo takvi mesta odi da se ''izladi'' znaeme deka se ladnokrvni ,temperaturata na teloto ja reguliraat preku vodata.zosto vo tinja? Pa ednostavno zatoa sto tinjata e za nekoj stepen poladna od vodata...
Nojce koga lovi najcesto e tamu kade ima povraten tek na vodata,kade vrti.Obicno e na ivicata na toj spoj pomedju glavnata i povratnata strja i pusta da go nosi vodata poleka ,skoro nepokreten,taka lesno se doblizuva do riba bez da go registrira.na povrsinata vo takov slucaj ne morda da primeteme nikakva aktivnost.Sekako ,obicno na mesecina koga kederite se pod povrsina(bel mev crn grb,mesecina ponezabelezitelni koga gi gledame odozdola) znae i toa kako da ni javi deka e tuka i deka se hrani.Posto ocite mu se odozgora hehe jasno ni e deka povazno mu e sto se slucuva nad nego.toa koga lovi ziva hrana.Tie povratni tokovi se mnogu interesni za vobler,so promena na dva razlicni tipa bi trebalo da go najdeme na koja dlabina e.
Drug dobar pokazatel kade e, e ako ima nekoja vrsta na riba vo mrest.togas znae deka e gozba i tamu treba da se bara.Sum gledal kako somovi srede leto lezat so grbot na sonce,vo tolku plitok brzak cudo edno.Vo mrest najverojatno bese belvica ili onie drugite isto slicni samo zelenkasti kako li se vikaat ne znam.I tie samo so zinata usta kako bager zaletaj se i prekini im ja ljubovnata igra na belvicite :D Sto ni kazuva toa? Deka e itar, ne saka da se maci i da trosi energija,sto polesno da se napapa :D A kolku e ribata pretpazliva koga se mresti site znaeme.zasedata mu e glavno oruzje i sporoto skoro za ribite necujno dvizenje(necujno bez vibracii mislam) takva mu e i formata na teloto.Aktivnosta ja zgolemuva na porast na vodata,dobar den za lovenje uste ako ima i blago zamatuvanje ,raj.togas nema mnogu filozofii,izlezen e i sistematsko prebaruvanje na delot kade lovime e praviot nacin.Dosta e ce prodolzime nekoj drug den,i da isparavam nekoj greski vo tekstot,dolgi postovi se dosadni za citanje ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 21, 2011 7:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 10:05 am
МислењаCOLON120
Една интересна случка. Не го барав сомот туку сам ми дојде до чамецот. Другар ми ловеше црвеноперки, а јас фрлав малку на вештачки мамци, но не за сом. Црвеноперка јадеше, но наеднаш престана и после 10 минути на 5-6 метри од чамецот почна да брка да шлапа незнам што правеше но сигурно беше сом. Сме слушнале дека ако е тука и да му фрлиш пред носот ке удри, така и направивме. Ја земавме најголемата црвеноперка и на монофил 0,25 фрливме трска со олово 50 грама над нејзе. Не поминаа ни 10 минути трската отиде во вода, а другар ми ја крена немаше време ни да удри контра а сомот почна да бега. Зема 15 метри од шпулната и скина. Влакното беше скинато над осмицата и целото беше рапаво. Интересна несекојдневна случка, но друг пат не би фрлил мамец наменет за сом на 0,25 мм .

_________________
http://www.samaholiday.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 11:27 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Келтан кажи ми кој период од годината е нај активен сомот?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 2:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Aktiven e sekogas,ama koga bi dvoel najaktiven e naprolet po pa se do i posle mrest mrestot i esenta.Sto ne znaci deka vo leto (onaj najtopol del ) ne se lovi,smo e malku potesko prebirliv e,ima premnogu hrana ....Naprolet posle prvite golemi vodi se digaat najgolemite,tie imaat napraveno od esenta dovolno zalihi da mozat prvi da se dignat.Golema matna i relativno dosta ladna voda ,ama nosi hrana.... rekata koga e golema izleguva od korito i pere sekakvi zivotincinja sto ziveat pokraj obala ....a toa e lesna hrana,bez trud .isto na esen najgolemite posledni se ''pribiraat'' turbo se hranat treba da nakalapat zalihi od salce(gorivo) :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 3:08 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Имам едно другарче професионалец е за сом ,нешо членува по српски форуми у тој филм е нешо и муабетот цело време му е околу цената за опремата, квалитетот на истата и опседнат е со тоа,највероватно 100% е во право ама да бидеме реални спрема стандардот у Македонија и да не забегуваме(колку пари толку музика).

Да се вратиме на муабетот...
Во Градско на неколку пати на истото место имам видено сомови од карши на разденување како рипаат по метар во висина со по преку два метра дужина ,првиот пат мислев дека човек падна у вода па после со вториот веке го видов цел во воздух и се ми беше јасно (сомови магариња)
највероватно од тогаш има поминато две години а дечково кај да ме види ми вика да го носам на тоа место ,као наводно сомот се уште бил таму и тој терен си го држел цело време..
Келтан колку си запознаен со ова и дали има вистина во ова??


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 3:21 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Да не те зезал некој гњурец? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 3:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
da recheshe krap da ripal ajde ama som po metro vo visina sumljivo je dva metra dolg a metro vo visina ripa :lol: lok nes ahahahh

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 3:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
...inaku somot sekogash treba da go barame vo najjloshite uslovi za ribolovenje zboram za na reka vardar konkretno.kaj shto najmalce imame pristap do voda,golema dlabina da ima,nedopreni tereni od chovek,prava idila divina za da stigneme do posakuvanoto.drva padnati shto pogolemi,pod karpi i korenja....i najjvazno e da nema tragi deka chovek bil 8-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 22, 2011 5:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
DEAN НапишиCOLON
Имам едно другарче професионалец е за сом ,нешо членува по српски форуми у тој филм е нешо и муабетот цело време му е околу цената за опремата, квалитетот на истата и опседнат е со тоа,највероватно 100% е во право ама да бидеме реални спрема стандардот у Македонија и да не забегуваме(колку пари толку музика).

Да се вратиме на муабетот...
Во Градско на неколку пати на истото место имам видено сомови од карши на разденување како рипаат по метар во висина со по преку два метра дужина ,првиот пат мислев дека човек падна у вода па после со вториот веке го видов цел во воздух и се ми беше јасно (сомови магариња)
највероватно од тогаш има поминато две години а дечково кај да ме види ми вика да го носам на тоа место ,као наводно сомот се уште бил таму и тој терен си го држел цело време..
Келтан колку си запознаен со ова и дали има вистина во ова??
Pa vo aktivniot del od godinata,koga se hrane e teritorijalna riba,najgolemiot,najubavoto mesto ...A ako rekata tamu ne ja smenala konfiguracijata premnogu za ova vreme se razbira deka se tuka.Vo takvi momenti ,sto ti si gi gledal edna DAM kasika bi ti go razubavila denot sigurno :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kade da go barame somot
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 23, 2011 5:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
А да го прашаме Ринго која тактика ја користи ??? Неговата делува многу успешна !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum