www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 10:16 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 11:42 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Somot e staticna riba.
Najgolemiot del od vremeto go minuva vo nekoja dupka, megu granki i lezi.
Koga ke mu dojde vremeto za hranenje se razmrduva.
Sekoja edna riba ne saka da trosi premnogu energija za da ulovi nekoe ripce. Pogotovo somot so ona nekovo telo.
Iako ima brzina toj sepak poleka doaga do plenot i brzinata ja pokazuva vo poslednite nekolku desetina santimetri. Pri fakanjeto na plenot ja koristi svojata golema usta i principot na pravosmukalka. Ja povlekuva vodata niz ustata i ja ispusta niz zabrite i prakticno go vsmukuva plenot.
Toj ne lovi jato ribi tuku se koncetrira na edna, i toa onaa koja mu izgleda deka e za nego najlesen plen. Cesto izbira ribi koj imaat nekoj neravnomerni dvizenja, povredeni, bidejki se tie i najlesni za da gi ulovi a pri toa da ne potrosi premnogu energija.
Mislam deka somot ne e riba koja go udira plenot so opaska, go osamutuva pa potoa se vreka i go jade.
Ova poveke se slucuva na more, kaj morskite predatori koga vletuvaat so cela brzina vo jato se ramavtuvaat i osamutuvaat desetici ribi, se vrakaat i gi goltaat dodeka oni kutrite ne ni znaat sto gi snaslo.
Ova ne e karakteristicen nacin na hranenje na somot, mozebi nekogas i nekade i somot ova go pravi no jas mislam deka toa e poveke isklucok otkolku pravilo.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:23 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Mnogu si blag prema kolegite :D Jas ne gledam avtorot na postot tuku gledam napisanoto i toa go komentiram . . ..
Eve ja poslednata tvoja recenica vo tvojot posleden post .. . . Ova ne e karakteristicen nacin na hranenje na somot, mozebi nekogas i nekade i somot ova go pravi no jas mislam deka toa e poveke isklucok otkolku pravilo.

Ova boldiranot jas go narekuvam diplomatija :D

A moj odgovor na izjava deka somot tepa so opasakata ribi pa . .. . .. e ova ..APSURD ! Apsolutno netocno ! Nevozmozna misija ! dosta e , svativte poentata .
E sega okolu usisuvanjeto ..hm i so toa ne se slagam bas ..... Koga somot moment pred da lapne ribata ja otvori ustata vo nea moze da vleze onolkava kolicina na voda kolku sto e zapreminata na suplinata .Ni mililitar povejce ni pomalku . I taa voda sto ce ispolni ustata nema da doajga samo od napred , fizikata veli linija na pomal otopor ..najbrzo ce navleze vodata sto ja opkruzuva zinatata usta ..od SITE strani ! I sega ajde kolkav da go istegneme somot ? 100 kg ajde i kolkava dupka ima koga zine ? 10/15 litri zapremina ? A toa znaci deka nema da povlece voda ni 20 cm od pred sebe ...A sto ako e 10 , 20 kg za koja kolicina usisana voda zboruvame togas ? Sakam da kazam efektot na usisuvanje na tolku mala kolicina na voda e tolku mal sto e zanemarliv ................ Ne decki toa e samo uste eden mit koj ostanal od nekogas . .. ..pomal vobler pa ..najlon da polesno usisal .. . . Prasajte se togas sto ce mu ce onie cetki ? Ne , toj e sovrseno prilagoden da LOVI -Zbira hrana vo site uslovi .....samo ne so opaska i usisuvanje :nono:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Дел од секундата...


_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:40 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Del od milisekundata :D Sin mi najubavo znae kolku e brz... nauci na sebe uste kako mal . .ama vo druga prilika takvi prikazni :lol:
probase nesto vaka . .. :D


_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:43 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Ниту “тепа“ со опашаката, ниту “усисава“. Можеби на следната “демонстрација“ ќе го направи и тоа. :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:50 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Mnogumina pogresno zamisluvaat sto se slucuva dolu Stole .Cesto ce slusnes taparine posebno ...pomina som zatoa belata riba prekina da jade ..i slicni raboti .Vistinata e deka niti edna riba ne bega od nego ....zatoa sto pojma nema deka ce bide mozebi napadnata i izedena.. . .Cak i koga edna odbere od jato i ja napadne i promasi .. . ne bega bre taa glavom bez obizra :D si plivka levo desno kako nisto da ne bilo a i ostanatite isto se ponasaat . Koga ona krapce na videoto bi znaelo deka ovaj ima namera da go izede ti garantiram deka ce skoknese nadvor od akvarium .. plus ako begaat glavom bez obzira , toa bi znacelo deka znaat sto e toa strav ...e tek togas riba normalna nema da ostane za dva dena .. :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:54 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Баш тоа сакав да го прокоментирам, ама аквариумот ме пишмани.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 12:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Добро е !
Си реков ако е и тоа можно сомот да ги тепал со опашката па после оди и ги собира како круши попаднати... Тоа некако ми е во жанр на научна (рибарска) фантастика, па реков кој знае...
Спирка брат, еден мајстор што лови сом кој го прашав за ова истово вели дека кај него (каде што лови тој) на улив на Тиквешко, сомовите се качувале на дрво и со камења ги гаѓале рибите и после ги собирале :filip: :mrgreen:
Peace bro, малку да се нашалам :shake_hand:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 1:22 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
Баш тоа сакав да го прокоментирам, ама аквариумот ме пишмани.
Za sto akvariumot te pismani ? Sakas da ti najdam video od reka kade krap go turka somot za da jade nesto pod nego :D Ili da vides kako zaedno na kup dremat na edno mesto ..somovi krapovi ..zimno vreme ?




_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов на сом
ТемаИспратеноCOLONНед Ное 02, 2014 6:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
Mnogu si blag prema kolegite :D Jas ne gledam avtorot na postot tuku gledam napisanoto i toa go komentiram . . ..
Eve ja poslednata tvoja recenica vo tvojot posleden post .. . . Ova ne e karakteristicen nacin na hranenje na somot, mozebi nekogas i nekade i somot ova go pravi no jas mislam deka toa e poveke isklucok otkolku pravilo.

Ova boldiranot jas go narekuvam diplomatija :D

A moj odgovor na izjava deka somot tepa so opasakata ribi pa . .. . .. e ova ..APSURD ! Apsolutno netocno ! Nevozmozna misija ! dosta e , svativte poentata .
E sega okolu usisuvanjeto ..hm i so toa ne se slagam bas ..... Koga somot moment pred da lapne ribata ja otvori ustata vo nea moze da vleze onolkava kolicina na voda kolku sto e zapreminata na suplinata .Ni mililitar povejce ni pomalku . I taa voda sto ce ispolni ustata nema da doajga samo od napred , fizikata veli linija na pomal otopor ..najbrzo ce navleze vodata sto ja opkruzuva zinatata usta ..od SITE strani ! I sega ajde kolkav da go istegneme somot ? 100 kg ajde i kolkava dupka ima koga zine ? 10/15 litri zapremina ? A toa znaci deka nema da povlece voda ni 20 cm od pred sebe ...A sto ako e 10 , 20 kg za koja kolicina usisana voda zboruvame togas ? Sakam da kazam efektot na usisuvanje na tolku mala kolicina na voda e tolku mal sto e zanemarliv ................ Ne decki toa e samo uste eden mit koj ostanal od nekogas . .. ..pomal vobler pa ..najlon da polesno usisal .. . . Prasajte se togas sto ce mu ce onie cetki ? Ne , toj e sovrseno prilagoden da LOVI -Zbira hrana vo site uslovi .....samo ne so opaska i usisuvanje :nono:

Sekoj predator bez razlika dali e toa som ili stuka ili .... go koristi efektot na protok na vodata koga ke ja otvori ustata i skrgite vo isto vreme.
Toa mozete da go vidite i na videoto so somot i krapot vo akvariumot ( dokolku precizno go pauzirate ).
I iste nesto da Ve potsetam, kolku pati nekoj mamec ste videle deka e zakacen duri vo zabrite na ribata, bez razlika dali e som, stuka ili nekoja druga golema grablivka.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum