www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон. Дек. 10, 2018 8:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Пон. Jун. 11, 2018 8:00 pm 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Пон. Jун. 26, 2017 4:02 pm
Мислења: 118
за мали рекички каде пастрмката е стационирана во мирни вирови без проток дали е добра идеја да се користат такмичарски стапови од 7 метри(pole rodes), за да можиш во одреден дел да го пласираш воблерот.
А мислам дека е погоден и за пласирање на мушица
Со зафрлување е проблематично да зафрлувам во делот каде е пастрмката, и секое трето зафрлување воблерот завршува на дрво, камен или некоја водна препрека, 5 блинкери и 5 воблери се губат на едно одење


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Пон. Jун. 11, 2018 10:03 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Јас ловев еднаш на една рекичка со 6м боло, на кратко пуштено, само 2м конец, ептен добро се покажа за под гранките

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Саб. Jул. 21, 2018 6:02 am 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Пон. Jун. 26, 2017 4:02 pm
Мислења: 118
Слика
Женка 400 гр 36 цм

Слика
мажјак 300 гр 31 цм

Во споредба со калифорниските многу се пошироки и помесести во грбот а и стомакот им е понадуен, а пак малите парчиња се ептен танки како манекенки пошто цело време пливаат и скокааат, овие големите само се гојат
Сликано пред стемнување без блиц затоа не се гледаат убаво со сите бои, со блиц сликите многу поуабава шара извадоја
Не се мали рибите како што изгледаат, туку мене ми се големи дланките :eusa_dance:
Имам слики од десетина други помали пастрмчиња од 15 до 25 цм
Таква моќ немам осетено од друга риба како од оваа првата, мислев се борам со 5 кг риба, имам видеа од сите улови али не би постирал ради х причини


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Пет. Aвг. 17, 2018 12:29 am 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Пон. Jун. 26, 2017 4:02 pm
Мислења: 118
колатерална штета денес, мажјак на грклан се фате за врат на воблер, многу се оштете од трокуките јбг штета
Слика
Слика
женката без последици за нос се фате на блинкер блу фокс
Слика
Слика
Слика
Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Вто. Aвг. 21, 2018 8:29 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Чистокрвна македонка :)

Слика

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 1:30 am 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Пон. Jун. 26, 2017 4:02 pm
Мислења: 118
od sredinata na septemvri ne mozam nisto da ulovam, pastrmkite ne se zainteresirani ni za vobler ni za blinker, sega ko padnaja temperaturite rekov gladni ke bidat i ke brkaat ali uste povekje hibernirat od studot, kakov mamec bi preporacale za ovaj period


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 10:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

Регистриран: Сре. Oкт. 27, 2010 7:55 am
Мислења: 12802
Локација: Скопје
Мушица :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: Македонска пастрмка
ТемаИспратено: Чет. Сеп. 27, 2018 2:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

Регистриран: Пон. Jун. 26, 2017 4:02 pm
Мислења: 118
Филип Напиша:
Мушица :)


hahahaha
ne sum od musicarite jas

interesna rabota zabelezav deka blinkerot e najproduktiven vo juli i avgust, dva sati pred stemnuvanje bas koga muvite letaat nad voda i togas pastrmkite se hranat so niv vo skok
a i voblerite se najdobri togas

pa toa deka pastrmkite ne se lovele vo juli i avgust e sosema sprotivno


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 2 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron